تبلیغات
راز ریاضی - افزایش انگیزه درس خواندن.
راز ریاضی
خداوندا ... مرا به بزرگی چیزهایی که داده ای آگاه و راضی کن! تا کوچکی چیزهایی که ندارم آرامشم را برهم نریزد ...
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
دوستان عزیز
در ابتدا داستان زیر را بخوانید وسپس به راهکارها دقت کنید. 
                                                                                             ادامه مطلب راحتما بخوانید.....

 

مارتین در یک مغازه  موکت بری مشغول به کار بود. مشکل او این بود که دائماً سعی می کرد در کار خودش سریع تر و بهتر از دیگران باشد، اما هرگز موفق به این کار نشده بود.

 بعد از مدتی، مارتین تصمیم گرفت که فقط با خودش به رقابت بپردازد. به همین منظور، او برای اولین بار در طول زندگی اش یک زمان سنج و دفترچه یادداشتی را با خودش به یک مجتمع ساختمانی برد که قرار بود اتاقهای آپارتمان های آنجا را موکت کند. با شروع کار، مارتین با استفاده از زمان سنج، مدت زمانی را که صرف موکت کردن اتاقها می کرد، اندازه گرفت و در دفترچه یادداشت کرد . در روز اول، موکت کردن اتاق خواب یکساعت، هال دو ساعت اتاق پذیرایی یک ساعت و ده دقیقه، و راه پله ها دو ساعت و نیم، طول کشید. روز بعد که مارتین برای موکت کردن کردن خانه ی دیگری از    خانه های همان مجتمع مراجعه کرد، بیش از هر زمان دیگری برای شروع کارش اشتیاق داشت.

به همین دلیل، او دفترچه و زمان سنج را از جیبش بیرون آورد و خیلی زود، آماده ی کار شد. هدف او این بود که کارش را خیلی سریع تر از روز قبل انجام دهد. پس از شروع به کار، بدون آن که مارتین متوجه باشد، زمان به سرعت سپری شد و او موفق شد که در مجموع، نیم ساعت زودتر از دفعه قبل کارش را به پایان ببرد. بعد از آن روز، مارتین برای دست یابی به رکوردی بهتر، هر روز بر سرعت کارش افزود و با این رویه ای که در پیش گرفت طولی نکشید که او در مغازه ای که مشغول به کار بود، به سریعترین موکت بر تبدیل شد. در مرحله ی بعد، مارتین کیفیت کارش را تا آن جا که ممکن بود بالا برد، به صورتی که در کار او فاصله و خط بین موکتها از نگاه بیننده اصلاً به نظر نمی آمد و موکتها تمام حاشیه ی دیوارها را کاملاً می پوشاندند و زیبایی کار را بیشتر می کردند. بعد از این مرحله، مارتین که دیگر معروف ترین موکت بر منطقه شده بود، لازم دید که به عنوان یک هدف مهم، مغازه مستقلی برای خودش باز کند، بنابراین، شروع به پس انداز کردن درآمدهایش کرد. مارتین مصمم بود که به بازی رقابت با خودش ادامه دهد، لذا، هر زمانی که پولی گیرش می آمد، با خودش عهد می کرد که هفته ی بعد، دو برابر آن را کسب کند. این گونه بود که مارتین در عرض دو سال توانست بزرگترین مغازة موکت بری شهرشان را بخرد و لازم به گفتن نیست که همراه با موفقیت او در کارش، اعتماد به نفس او نیز دو چندان شد.

 

فکر نمی کنید شما هم اگر چنین روشی را در کاربرگ های مطالعاتی داشته باشید و هر هفته سعی کنید بیش از هفته قبل درس بخوانید و یا کیفیت درس خواندن تان را افزایش دهید یا در دروس مختلف نمره تان را بالا ببرید بالاخره بهترین خواهید شد؟

 

1-  جهت رقابت با خودتان برای پیشبرد فعالیت مورد نظر، این پیشرفت را برای خودتان یک هدف قرار دهید. قبل از همه، مشخص سازید که وضعیت کنونی شما نسبت به آن فعالیت چگونه است و چگونه می توانید این وضعیت را بهتر کنید. آیا می خواهید کمیت را افزایش دهید؟ آیا می خواهید سرعت را بالا ببرید؟ آیا به فکر پیشرفت در کیفیت کارتان هستید؟؟؟

2-  برای رسیدن به اهدافتان، برنامه های عملی تدارک ببینید. به این منظور، همیشه تصویر رسیدن به اهدافتان را در ذهنتان داشته باشید و با تمسک به این تصویر، تا زمان رسیدن به آن اهداف، در این مسیر گام بردارید. به این ترتیب، شما با پرداختن به رقابت با خودتان، پس از کسب موفقیت در این رقابت، قادر خواهید شد موفق شدن و برنده بودن را برای خودتان، تبدیل به عادت کنید که نتیجه ی آن چیزی نخواهد بود، مگر افزایش اعتماد به نفس در شما.

3- مثبت بیاندیشیم: مغز ما درست مانند یک کامپیوتر است. شما از ورودی هر کامپیوتر هر چه را که وارد کنید باید انتظار داشته باشید که خروجی شما تشکیل شده باشد از همان اطلاعات ورودی، پس اگر ما اندیشه های منفی را وارد مغز خود بکنیم آنها را مانند یک فرمان می‌پذیرد. اگر شما به این نتیجه برسید که ناتوان و شکست خورده اید مغز شما این را مانند یک فرمان و دستور تلقی کرده و به تمامی اعضای بدن شما از غدد گرفته تا دستگاه گردش خون و تنفس و سیستم حرکتی فرمان می‌دهد که خود را با فرمان شکست تطبیق داده و مطابق آن عمل کنند و این شما را وارد یک حلقه معیوب می‌کند که نتایجی دائماً بدتر و بدتر برایتان حاصل می‌کند. در حالی که پیروزمندان با دادن فرمان پیروزی، تمامیت وجودی خود را به سمت پیروزی نشانه می‌روند. امروزه ثابت شده که تفکر ما مستقیماً بر سیستم بدن ما موثر است یعنی به محض آنکه ما فکر منفی و ذهنیت بدی داشته باشیم عملکرد غدد درون ریز بدن و همین طور دیگر ارگانها، از این ذهنیت تبعیت می‌کنند و با اختلال در عملکرد طبیعی هورمون‌ها و مواد ضد استرس و هیجان در بدن، ما به افسردگی و احساس منفی شدیدی دچار می‌شویم و در این سیر به جسم خود نیز ضربه می‌زنیم.

4- RAS  یا سیستم فعال کننده مشبک

این سیستم تشکیلات تورینه ای است به اندازه یک چهارم سیب در مغز انسان که وظیفه آن پالایش اطلاعات بخصوصی از میان اطلاعاتی است که به ما می‌رسد .مثلاً اگر شما یک ماشین سمند قرمز بخرید، پس از آن وقتی به خیابان می‌روید دائماً ماشین هایی از نوع ماشین خود می‌بینید. گویی سمندهای قرمز در سطح شهر بیشتر شده اند. در صورتی که چنین نیست. تنها سیستم RAS شما ماشین های سمند قرمز را از میان انبوه ماشین های دیگر برمی گزیند و به رایانه شما وارد می‌کند. وظیفه RAS نیز همین انتخاب و گزینش اطلاعات است از میان محیط و نتایج عملکردهای شما، با توجه به آنچه شما می‌خواهید.

مثلاً اگر تصمیم گرفته باشید که فکر کنید همه چیز در دنیا خراب است و یا شما آدم بدشانسی هستید، RAS مشغول جمع آوری شواهدی مبتنی بر بدشانسی شما از محیط می‌شود و سپس آنها را در اختیار رایانه ذهن شما قرار می‌دهد تا آن هم به روش خود به شما ثابت کند که حق با شما است و واقعاً بدشانس هستید. در حالی که پیروزمندان به RAS وظیفه متفاوتی واگذار می‌کنند. RAS آنها شواهدی مبتنی بر هوشمندی، توانمندی، موفقیت و قدرت آنها را از محیط بر می‌گزیند تا به آنها ثابت کند که پیروزند.

پس می‌بینید این که شما احساس پیروزی و شکست کنید به طور کامل در دست خود شما است و تنها بستگی به چگونگی برنامه ریزی رایانه ذهن توسط خودتان و تصمیم هایی دارد که با توجه به اطلاعات رایانه خود می‌گیرید. پس شما هم می‌توانید به پیروزمندان بپیوندید فقط کافیست بخواهید.

5-  دانشمندان دریافته اند وقتی که ما خود را لبریز از خودپنداری مثبت و تفکر مثبت می‌سازیم ماده ای در مغز ما ساخته می‌شود به نام اندروفین که توسط جریان خون به تمامی بدن منتقل می‌شود و احساسی از وجد و شادی وصف ناشدنی در ما پدید می‌آورد. پیروزمندان پیوسته با نشاط، پرانرژی و سرزنده اند زیرا با داشتن تفکراتِ مثبتِ پیوسته، مسرور از ترشح مداوم اندروفین در سیستم حیاتی خود هستند. پس اجازه ندهیم تحت هیچ عنوان تفکرات منفی و تصور شکست به ذهن ما راه یابد!

6- در این روزها مبادا به توهمات منفی اجازه دهید که رایانه شما را آلوده سازند. شاید یادآوری این نکته لازم باشد که هنوز هم جامعه بهترین پاداش های خود را به بهترین های خود هدیه می دهد و این بهترین‌ها، نوابغی هستند که نبوغ آنها استعداد فراوانی است که در تلاش کردن و پشتکار از خود بروز می‌دهند.

این عبارت را که گفته یکی از انسانهای موفق قرن ماست از خاطر نبریم : « از تحصیلات، کاری در جهان ساخته نیست زیرا دنیا پر از انسانهای تحصیل کرده ولی شکست خورده و ناامید است. از استعداد هم کاری در جهان ساخته نیست زیرا انسان های با استعداد فراوانی وجود دارند که مأیوس و شکست خورده اند. حتی از نبوغ هم کاری ساخته نیست زیرا اصطلاح نابغه آس و پاس تقریباً به شکل یک ضرب المثل درآمده است. تنها چیزی که کیفیت حقیقی زندگی انسان‌ها را مشخص می‌سازد همانا مفهوم طلایی پشتکار است »

عواملی که در ایجاد انگیزه، افراد باید به آن توجه کنند عبارتند از:

 

1-  هدف‌گزینی: تعیین اهداف کوتاه‌مدت در آغاز هدف‌ها اهمیت بسیار دارد. ابتدا اهداف بایستی شناسایی شوند و واقعی و قابل حصول باشند زیرا دسترسی به آن‌ها غالباً ساده‌تر است و همچنین حس موفقیت بیشتری را در فرد ایجاد می‌کند و او را به سوی اهداف بزرگ‌تر رهنمون می‌سازد.

2- انتظارات: انتظارات ما از خودمان و انتظارات دیگران از ما، می‌تواند منبع استرس باشد. انتظارات باید واقعی باشند. همچنین باور‌های‌مان درباره‌ی توانایی دسترسی به اهداف، بایستی مطابق با واقعیات فعلی باشد. انتظار بیش از اندازه از خویشتن باعث کاهش انگیزه می‌شود. 

3- رغبت: آنچه را که مایلید واقعاً به آن دست یابید، مشخص کنید و در جهت آن حرکت کنید. تشخیص این‌که چه چیزی واقعاً در ما ایجاد رقابت می‌کند، می‌تواند مفید باشد،ولی ما نمی‌توانیم فقط به این اکتفا کنیم.

سعی کنید آن چیزی را که دوست دارید به دست آورید وگرنه مجبورید چیزهایی را که دارید دوست داشته باشید.

4- محیط: از موانع موجود در انجام خواسته‌‌های‌تان آگاه شوید. اگر برای مثال سعی کنید که مطالعه را آغاز کنید، محیطی آرام و بدون هرگونه مزاحمت برای مطالعه انتخاب کنید. چیز‌هایی را که ممکن است تأثیر منفی در انگیزه داشته باشند، بشناسید. مثلاً هنگام مطالعه، عوامل منفی در حفظ انگیزه عبارتند از: تلویزیون، تلفن، موبایل و برنامه‌های پیش‌بینی نشده.

5- از اشتباهات مان درس بگیریم. اگر درسها را به روز نمی خواندیم از الان تغییر رویه دهیم. اگر به قدر کافی تمرین نمی کردیم تمرینات مان را افزایش دهیم. اگر سر کلاس دل به درس نمی دادیم از امروز سر تا پا گوش باشیم. اگر وقتمان پای کامپیوتر و تلویزیون و بازی و ... هدر می رفت مدیریت وقت کنیم.

6- انگیزه و عملکرد با یکدیگر در تعامل‌اند. انگیزه منجر به عملکرد بهتر شده و عملکرد بهتر نیز می‌تواند انگیزه را افزایش دهد.

7- در انجام تکالیف، جدیت و پشتکار داشته باشید و تا اتمام آن دست از کار نکشید. این کار اراده شما را تقویت می کند.

8- نتایج یادگیری های خود را به طور منظم ارزیابی کنید و رقابت با خود را جایگزین رقابت با دیگران نمایید. یعنی سعی کنید هر روز بهتر از روز قبل باشید.

9- برای حفظ انگیزه هایتان، میزان پیشرفت تان را با هدفتان مقایسه نکنید بلکه همیشه با سطح قبلی تان مقایسه کنید. به این ترتیب همواره رشد و پیشرفت خودتان را ملاحظه خواهید کرد و انگیزه های بالاتری را بدست خواهید آورد. حتی اگر این پیشرفت بسیار کم و یا کند باشد. مثلاً 5/0 نمره یا 1 نمره رشد در هر درس می تواند قابل توجه باشد.

10- انگیزة بالا همیشه توأم با دقت و توجه و تمرکز بالا خواهد بود. پس اگر از عدم تمرکز یا حواس پرتی و بی دقتی در یادگیری درسی رنج می برید به انگیزه هایتان مراجعه کنید.

11- بعضی از انگیزه ها مغایر و متضاد با پاره ای از انگیزه های شماست. شیوه های کنترل انگیزه های مخالف را فرا بگیرید. مثلاً درس خواندن و بازی با رایانه یا تماشای تلویزیون از جمله انگیزه های مهم مغایر هستند.

هرگز اجازه ندهید انگیزه های مغایر یا متضاد بر انگیزه های اصلی و پیش برنده و آینده ساز غلبه کنند. در برابر این انگیزه ها مقاومت کنید و تسلیم آنها نشوید.

12- یادگرفتن، تمرین کردن، تسلط پیدا کردن و پیشرفت کردن زحمت دارد. بنابراین برای دستیابی به این اهداف مقدس باید تلاش کرد، باید انگیزه داشت و باید از این انگیزه مراقبت کرد.

13- انگیزه های ما متأثر از تجربیات موفق و ناموفق قبلی ماست. پس اگر در امتحانی یا کلاسی نتیجة دلخواهتان را نگرفتید به شدت مراقب انگیزه هایتان باشید. اجازه ندهید این شکست انگیزه را از شما بگیرد.

14- تصوری که از خودتان در زمینه های تحصیلی دارید را مثبت کنید. نگویید من اصلاً ریاضی و عربی را نمی فهمم. این تصور باعث می شود انگیزة یادگیری ریاضیات یا عربی در شما از بین برود.

15- فهرستی از انگیزه های خود را تهیه کنید و آنها را به صورت مکتوب و در برابر چشمان تان قرار دهید. اجازه بدهید که این انگیزه ها همیشه زنده و پررنگ باقی بمانند.

16- در بحث ها و مناظره های کلاسی شرکت کنید و از این مشارکت لذت ببرید. تلاش کنید تا هم بر کیفیت و هم بر کمیت این مشارکت بیافزایید. این کار انگیزه های پیشرفت تحصیلی شما را بالاتر می برد.

17- در مطالعات خود مطالب را بطور معنی دار و در ارتباط با مطالب از قبل آموخته شده قرار دهید. این کار یادگیری شما را آسان و لذت بخش و مفید می سازد و به افزایش انگیزه منجر می شود.

18- با دبیران و مسئولان مدرسه ارتباط خوشایندی برقرار کنید. مطمئن باشید اگر رابطه شما با دبیران خوب باشد برای یادگیری درس آنها علاقه و انگیزه و اشتیاق بیشتری خواهید داشت و نتیجة بهتری هم خواهید گرفت.

19-  انگیزه، رابطه‌ی خیلی نزدیکی با میزان تشویق شدن ما در موفقیت‌های‌مان دارد. هنگامی که در کاری موفقیتی کسب می‌کنیم و تشویق می‌شویم، ناخودآگاه انگیزه‌ی بیشتری برای تکرار مجدد آن کار و رسیدن به آن موفقیت خواهیم داشت. این تشویق می‌تواند توسط دیگران صورت گیرد و یا از همه مهم‌تر، توسط خودمان انجام شود. چه خوب که همواره خودمان را در موفقیت‌ها (هر چند کوچک) تحسین و تشویق کنیم.

20- برای غلبه بر ناکامی های تحصیلی و یا پیشگیری از روبرو شدن با آن لازم است در عادات خودمان تجدید نظر کنیم. گاهی عادات غلط و بازدارنده مانع رسیدن فرد به پیروزی و موفقیت می شوند. مثلاً ساعتها پای اینترنت نشستن یا ساعت ها تماشای تلویزیون و ماهواره و بازی کردن با کامپیوتر و ور رفتن به تلفن همراه و ... بدون شک مانعی عمده در راه رسیدن شما به موفقیت است.

عادت به نداشتن برنامه، برنامه ریزی نداشتن برای درس خواندن، عادت به خواندن در شب های امتحان، عادت نداشتن به اینکه درسهای هر روز را همان روز بخوانیم، عادت به استفاده و پناه بردن به دیگران برای انجام تمرین ها و تکلیف ها و دهها مورد دیگر همه و همه نیاز به بازنگری جدی را در ما ایجاد می کنند. زیرا همة شما استعداد لازم و کافی را دارید اما عادات غلط مانع بهره وری از استعدادتان می شود.

در پایان، اگر شما حتی تا این لحظه تلاشی شایسته برای دستیابی به هدف خویش صورت نداده اید این پیام من به شماست که هیچگاه دیر نیست زیرا هر جا که اراده ای هست راهی هم هست.

 

هر روز صبح، غزالی در آفریقا بیدار می شود.

او خوب می داند که باید تندتر از سریعترین شیر بدود تا کشته نشود ....

هر روز صبح، شیری در آفریقا بیدار می شود.

او خوب می داند که باید تندتر از کندترین غزال بدود تا از گرسنگی نمیرد.

مهم نیست که شیر هستید یا غزال ...

بهتر است با طلوع خورشید، دویدن را آغاز کنید.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 5 دی 1392 :: نویسنده : گل یاس
سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 09:30 ب.ظ
سلام مرسی خیلی خوب بود سعی میکنم انجامش بدم
جمعه 5 اردیبهشت 1393 06:02 ب.ظ
سلام
خیلی عالی *خیلی عالی*خیلی عالی*
هرکس کلمه ای به من بیاموزد مرا بنده خویش کرده است.امام علی ع
خیلی ممنون
یاعلی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : گل یاس
مطالب اخیر
نویسندگان
برچسبها
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :